Namaste Nepal
Na dużym ekranie


 

EVEN WHEN I FALL
reż. Kate McLarnon, Sky Neal

Brytyjsko- nepalska produkcja filmowa poświęcona tematyce handlu kobietami między Nepalem, a Indiami. Jest to historia dwóch kobiet, które w dzieciństwie zostały sprzedane do hinduskiego cyrku. Po wielu latach zniewolonej pracy, dziewczyny zostają uratowane i przywiezione do rodzinnego kraju, Nepalu. Jak poradzą sobie z nowa rzeczywistością i życiem na wolności? Co będą czuły wracając do domu, ze świadomością, ze w przeszłości zostały stamtąd sprzedane? Jak wykorzystają swoje umiejętności cyrkowe nabyte przez lata intensywnej pracy?
Wzruszająca historia o krzywdach dzieciństwa, łamaniu praw nieletnich , ale przede wszystkim o silnej woli i poświeceniu się pasji. Handel nieletnimi w Azji jest tematem tabu, głównie dlatego, że często to sami rodzice sprzedają dzieci z powodu braku środków finansowych na utrzymanie rodziny. Nieletni Nepalczycy trafiają do hinduskich obozów pracy, zajmujących się żebraniem, prostytucja, usługiwaniem, byciem atrakcjami zapewniającymi rozrywkę zamożnym Hindusom. Są tam traktowani jak niewolnicy, ale z czasem przyzwyczajają się do swoich ról i zaczynają traktować te miejsca jak własny dom. W dniu dzisiejszym istnieje wiele organizacji pozarządowych aktywnie współpracujących z lokalnymi ośrodkami w szerzeniu świadomości i zapobieganiu handlem kobietami i dziećmi.

Film dostępny tylko w wersji anglojęzycznej.

evenwhenifall.com

 7 LAT W TYBECIE
reż. Jean-Jacques Annaud

Ekranizacja książki Heinricha Harrera o tym samym tytule z 1953 roku. Główny bohater, austriacki himalaista Heinrich Harrer- (autor??) wybiera się w podróż życia, w rejony himalajskie, a dokładnie do Tybetu. Harrer jest człowiekiem charakternym, co sprawia, że jego przygody ogląda się z zaciekawieniem, nutką uśmiechu, a czasem rozgoryczeniem. Bywają momenty, że trudno z nim wytrzymać, nawet będąc po drugiej stronie ekranu...A tymczasem okazuje się, że istnieje osoba, która obdarzy Harrera ogromną sympatią, z czasem wręcz wywiąże się między nimi głęboka przyjaźń. Nowowybrany małoletni Dalai Lama i Heinrich stają się bliskimi kompanami.
Film należący do klasyków, godny polecenia nie tylko ze względu na niepowtarzalną historię, ale także krajobrazy i muzykę. Młody Bratt Pitt w roli krnąbrnego Harrera jest na pewno dodatkowym atutem tej produkcji.

youtube.com/watch

 


HIMALAYA CARAVAN
reż. Éric Valli

Jeśli zauroczyła Cię powyższa melodia, polecam ścieżkę dźwiękową, a jeszcze bardziej obejrzenie całego filmu.
Film reżyserii Erica Valli’ego, człowieka od wielu lat związanego z Nepalem.
Himalaya Caravan to historia osadzona w tle himalajskich wierzchołków. Na wysokości pięciu tysięcy metrów w odległym regionie Dolpa, mieszkańcy wioski przemierzają odlegle tereny karawaną jaków, niosąc kamienną sól, by wymienić ją na zboże. Coroczna transakcja handlowa, zapewnia mieszkańcom pokarm niezbędny do przeżycia zimy.
W filmie można odnaleźć wiele wątków. Miedzy innymi, walka o władzę - rywalizacja między starzejącym się wodzem, a młodym odważnym pasterzem, konkurującym do pozycji przywódcy w karawanie. Tradycja i  kultura społeczności górskiej- można podejrzeć styl życia, priorytety i wartości oraz codzienne rytuały, zawierzenie całej egzystencji bogom.
Ostatecznie ostre, zimne himalajskie krajobrazy niesamowicie kontrastują z ukazaną w filmie delikatnością i kruchością ludzkiej natury wobec świata i natury.
Z pewnością film ten jest jedyny w swoim rodzaju, muzyka wzmacnia jego wyjątkowość i pozwala przenieść się w dzikie chłodne rejony Nepalu.
Jest ON jednym z moich ulubionych, a muzyka momentalnie stawia mi przed oczami obraz karawany jaków sunacych przez górskie zbocza. 

Film z angielskimi napisami:
youtube.com/watch